„Musimy nauczyć się dbać o środowisko w którym mamy żyć
Chodzi o to, czy nauczymy się tego na czas. "
David Gates
Dzieci uczą się obserwując dorosłych, a także poprzez ich naśladowanie. Od najmłodszych lat uczą się ekologicznych nawyków, świadomości w kwestii odpowiedzialności za klimat, a także, że drobne działania mają znaczenie. Ważne jest aby wszelkie poczynania związane z ochroną naturalnego środowiska proponowane naszym wychowankom aktywnie angażowały dziecko, dlatego też była ta nietypowa wycieczka.
W środę, 28 lutego 2018 r., uczniowie klas II, III a i III b Szkoły Podstawowej w Postominie udali się na wycieczkę do Kotłowni Rejonowej ENGIE w Słupsku . Zostaliśmy tu bardzo ciepło przyjęci przez pracowników Kotłowni . Na początku zostaliśmy podzieleni na dwie „wyprawy badawcze”, podczas których dzieci zbierały informacje o systemie grzewczym, rozprowadzaniu ciepłej wody, jednym słowem o miejskiej sieci ciepłowniczej. Zwiedzając Kotłownię dowiedzieliśmy się, na czym polega praca Laboranta, Technologa ds. produkcji energii cieplnej, Inżyniera ruchu – maszynisty kotłów i innych. Mogliśmy podziwiać różne kotły, maszyny i poznawać tajniki ich działania. Dotarliśmy również do centrum dowodzenia Kotłowni , czyli „mózgu” – sieci komputerowej . Podziwialiśmy ogrom tej Kotłowni, która naprawdę, robi wrażenie! Nietypowość, ale też wyjątkowość tego miejsca, tworzy niesamowity klimat, wzmacniając w ten sposób dziecięcą ciekawość poznawczą.
A oto niektóre ciekawostki o Kotłowni:
- Ludzie nie są bałwankami i potrzebują ciepła.
- Zimą do ogrzania Słupska potrzeba 10-13 wagonów węgla dziennie, a latem wystarczy tylko 1 wagon dziennie.
-Sieć ciepłownicza ENGIE EC Słupsk jest niemal tak długa, jak odległość ze Słupska do Gdańska.
- Wysokość komina to 100 metrów, co odpowiada 6-7 czteropiętrowym budynkom ustawionym
jeden na drugim.
- Ogień w kotle ma temperaturę 1200 °C, dla porównania woda wrze w temperaturze 100 °C.
- Temperatura w środku hałdy węgla wynosi ok. 50 °C, czyli tyle ile ma ciepła woda w kranie.
Pobyt w Kotłowni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektami i tym co się tam działo.
Składamy ogromne podziękowania przede wszystkim dla p. IWONY STRUNIAWSKIEJ, p. MARZENY GĘBALI, p. SŁAWOMIRA SZYMCZAKA, p. MICHAŁA GIERCZAKA , p. RENATY DZIUBAN, p. KRYSTYNY MARKUSZEWSKIEJ, p. JANA GLIŃSKIEGO za serdeczne przyjęcie, wspaniałe prezenty, zbudowanie poczucia domowej atmosfery, możliwość poznania pracy kotłowni rejonowej oraz wszelki trud w przygotowanie tego wszystkiego, co sprawiło, że zwiedzanie było dla nas wielką przyjemnością .
Dziękują wychowawczynie kl. II Ewa Kulczak – Leśniewska,
kl. III a Hanna Matuszczak, kl. III b Beata Wiórko.