Internet to medium, którego dynamiczny rozwój i potencjał potrafią wykorzystać przede wszystkim młodzi ludzie. Jest nieodłącznym elementem ich życia społecznego, codziennych aktywności i rozrywki. Dziś trudno wyobrazić sobie nastolatka, który potrafiłby obejść się bez nowych technologii.
O młodych internautach zwykło się mówić, że urodzili się z myszką w ręku. Przestaje zatem dziwić fakt, że dla dzieci granica między światem realnym a wirtualnym przestała istnieć. Codzienne aktywności młodego pokolenia toczą się równolegle online i offline. Rozwijanie zainteresowań, rozmowy z rówieśnikami czy odrabiane lekcji to czynności, które dzieci swobodnie realizują w sieci. Młodzi internauci czują się online naturalnie jak ryby w wodzie. Często bieglej posługują się multimedialnymi urządzeniami niż dorośli. Wystarczy Internet i komputer, smartfon czy tablet, by nastolatki mogły zaspokoić potrzeby w różnych obszarach swojego życia.
Internet otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą nowe wyzwania. Jego dynamiczny rozwój fascynuje i wciąga nastolatków. Dla młodych ludzi sieć nierzadko staje się pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpie-cznym, gwarantem anonimowości czy panaceum na ich problemy. Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści i odpowiedzialnych internautów, spotykamy drastyczne obrazy i agresywnych użytkowników. Na destrukcyjny wpływ internetowych treści szczególnie narażeni są młodzi ludzie.
Lista niebezpieczeństw jest długa i zmienia się wraz z rozwojem nowych technologii. Dorosłym może się wydawać, że nie sposób nadążyć za rozwojem sieci, czy wirtualnymi nawykami i zainteresowaniami ich dzieci. Stąd potrzeba podnoszenia świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli na ten temat, mówienia o nowych, niepokojących zjawiskach oraz o tym, jak najskuteczniej postępować w przypadku wirtualnych zagrożeń.
(źródło: BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów .
W miesiącu grudniu rozpoczęliśmy cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu w sieci, które odbywały się w ramach pracy i pod patronatem biblioteki szkolnej. Pierwsze lekcje zostały przeznaczone dla klas I-III szkoły podstawowej. To najtrudniejszy odbiorca, ponieważ przekazywane treści muszą być jak najbardziej zrozumiałe dla najmłodszych. Z przygotowanej prezentacji dzieci mogły dowiedzieć się jak tworzyć bezpieczne hasła i loginy, jak chronić swoje urządzenia przed wirusami, dowiedziały się, że nie wszystko, co jest w sieci publikowane, to wiarygodne informacje. Rozmawialiśmy o reklamach i kontaktach z obcymi poznanymi w sieci oraz o tym czego nie powinny udostępniać w sieci. Dzieci dowiedziały się, że mogą skorzystać z telefonów zaufania w sytuacjach, kiedy czują się zagrożone.
Klasami, które w grudniu także uczestniczyły w zajęciach była klasa V i IVb szkoły podstawowej.
Oczywiście zajęciami objęte będą wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum oraz rodzice i nauczyciele.
Elżbieta Rudzka – nauczyciel bibliotekarz
Trener Bezpiecznego Internetu