„Woda do picia, woda do mycia
bez niej na świecie nie byłoby życia”.
Pod takim hasłem uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Postominie wcielili się w rolę małych naukowców ( 22.03.2018r. – Światowy Dzień Wody). Przedmiotem badań była oczywiście woda. Dzieci zaczęły od określenia jej koloru, wyglądu, zapachu, jak również smaku. Udało im się ustalić, że wodę spotykamy w różnych postaciach (m.in. lód, śnieg, krople deszczu, para wodna). Gdy dzieci poznały już materiał badań przystąpiły do wykonania kilku ciekawych eksperymentów: badanie rozpuszczalności substancji, sprawdzenie co pływa w wodzie, a co tonie. Czy woda potrafi się przemieszczać? Przeprowadziliśmy tego typu doświadczenie, którego efekty, chociaż długo wyczekiwane, zachwyciły nas do tego stopnia, że co jakiś czas powtarzamy zabawę - Wędrująca woda.
Ulubionym efektem doświadczeń są wybuchy! Wszystkie zabawy, w których coś się przelewa, wylewa i musuje, są idealne dla moich chłopców! Potrafią ich zająć na bardzo długo! - Kolorowe wulkany i Burza w szklance wody.
Lampa Lava i Tańczący olej to eksperymenty wręcz hipnotyzujące, bo na poruszające się w górę i w dół kolorowe bąbelki można patrzeć bez końca. Wiele razy próbowaliśmy utopić olej w wodzie, jednak jak wiecie zawsze wypływa on na powierzchnię! Przy pomocy jednego kuchennego składnika (soli), udało nam się sprawić, że chociaż na chwilę poszedł na dno!
Największą atrakcją okazała sie jednak Ciecz nienewtonowska, chcieliśmy złapać wodę tak, aby nie przelewała nam się przez ręce! I nawet przez chwilę było to możliwe, gdy zrobiliśmy tzw. ciecz nienewtonowską.
Podczas różnych zabaw i zajęć dzieci dowiedziały się, jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie. Doświadczenia przyczyniły się do podjęcia działań związanych z oszczędzaniem wody nie tylko w szkole, ale i w domu. Zabawy z wodą bardzo podobały się wszystkim małym odkrywcom.
Wych. kl. II Ewa kulczak - Leśniewska