W marcu gościł u nas w szkole teatr profilaktyczny z dwoma przedstawieniami dla najmłodszych oraz starszych uczniów. Bajka profilaktyczna „Miś niegrzeczniś” odbył się dla przedszkolaków i dzieci klas I-III. Mały psotnik leśny Miś nie słucha mamy. Słucha rad kolegów , które tylko wpędzają go w kłopoty. Po kolejnej nauczce Miś chce być mądry i lubiany. Zastanawia się, co mogłoby w tym mu pomóc. Dochodzi do wniosku, że czytanie książek pomoże w dobrej przemianie. Niestety w całym lesie nie ma ani jednej książki. Przypadkiem napotkany detektyw nie może pomóc Misiowi w poszukiwaniach. Jest zajęty odnalezieniem łobuza, który zaśmieca las. Sugeruje tylko, że widział Sowę Mądrą głowę z dziwnymi paczkami. Miś wyrusza na poszukiwania. Czy odnajdzie Sowę? Czy przeczyta choć jedną książkę ? Czy uda się Misiowi zmienić w mądre , grzeczne dziecko?. „Miś niegrzeczniś” to barwne, wypełnione muzyką przedstawienie, które w zabawny,a zarazem prosty i adekwatny sposób, dostosowany do poziomu psychofizycznego młodych widzów, daje im możliwość poznania i zrozumienia podstawowych procesów społecznych, oraz wypracowania właściwego wobec nich modelu zachowania.
Spektakl dla klas IV -VIII szkoły podstawowej był równie ciekawy oraz pouczający.
Rafał przeprowadza się ze wsi do miasta. Nie jest z tego powodu zadowolony. Życie w dużym mieście dla chłopca wydaje się być trudne. Nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości
a w szkole czuje się inny, gorszy. Nowi koledzy i koleżanki podążają za modą, prześcigają się
w pokazywaniu kto jest lepszy, imponują sobie nawzajem nowymi drogimi gadżetami. Rafał wyniósł z domu dobre wartości i jest zaskoczony tym, że jego rówieśnicy aby zaistnieć w społeczności szkolnej robią delikatnie mówiąc niemądre rzeczy. Przynależność do grupy niesie za sobą ryzyko, jednak wykluczenie z niej może przynieść bolesne konsekwencje. Po jakimś czasie dobry, spokojny chłopiec przestaje radzić sobie z presją otoczenia i pojawiającymi się z tego powodu negatywnymi emocjami. Aby nie być odrzuconym przez grupę zaczyna podejmować ryzykowne decyzje. Upodabnia się do liderujących w klasie kolegów, eksperymentuje z dopalaczami i alkoholem. Coraz bardziej zmienia się zatracając stopniowo swoje dobre cechy i wartości które wpoili mu rodzice. Czy w końcu zrozumie, że naraża swoje zdrowie i życie? Czy w porę się opamięta i wróci na właściwą ścieżkę ? Czy musi dojść do tragedii aby klasowi liderzy zrozumieli, że stosują przemoc psychiczną wobec innych uczniów?
Uczniowie z całą pewnością wyciągnęli wnioski z przedstawień co tylko pomoże w kształtowaniu postaw aprobujących abstynencję i unikanie substancji psychoaktywnych oraz kształtowaniu postaw społecznych.
Pedagog Katarzyna Grygorcewicz
Fotorelacja Ewelina Jarkiewicz