Nowa galeria Andrzejki klasy 4-8 została dodana do albumu fotograficznego
Andrzejki klasy 4-8
- 17
Andrzejki klasy 4-8
„Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie ubrania, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku.”
W naszej szkole andrzejki obchodzone były 27 listopada. Uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na holu szkoły i rozpoczęło się wielkie wróżenie. Tego dnia można było dowiedzieć się, co czeka nas w przyszłości. Wróżono z serca z imionami dziewcząt i chłopców, ze słomek do napojów czy też po prostu odczytywano przeznaczenie z dłoni. Tego dnia można było się dowiedzieć, kto mam sprzyja oraz, co nam przeznaczone. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że andrzejki były wspaniałe. Dobry humor, towarzyszący uczniom, świadczył o udanej zabawie. I choć wielu do przepowiedni podchodzi raczej sceptycznie, to jednak wszystkim zależało, by owe wróżby były pomyślne.
Edyta Stachowska
Gra planszowa na motywach lektury „Chłopcy z Placu Broni” – kreatywny sposób na naukę literatury
Nowa galeria Gra planszowa na motywach lektury „Chłopcy z Placu Broni” – kreatywny sposób na naukę literatury została dodana do albumu fotograficznego
16
Gra planszowa na motywach lektury „Chłopcy z Placu Broni” – kreatywny sposób na naukę literatury
Na lekcjach języka polskiego klasa VI b miała możliwość wykonania swojej własnej gry planszowej na motywach lektury „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnára. Była to doskonała okazja do twórczego podejścia do literatury. Pomogła uczniom w głębszym zrozumieniu treści książki, rozwinęła wyobraźnię, a także zaangażowała ich do współpracy w grupie. Gra planszowa jest nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale także formą zabawy, która przybliża elementy fabuły oraz postacie literackie.
Podczas pracy nad grą uczniowie rozwijają wiele kompetencji. Przede wszystkim mają okazję do twórczego podejścia do lektury, ponieważ muszą zrozumieć jej fabułę i znaleźć sposób, by przełożyć ją na mechanikę gry. Proces ten angażuje ich do analizowania kluczowych elementów powieści, a także pozwala na wyrażenie własnych pomysłów na temat jej interpretacji. Ponadto, uczniowie rozwijają zdolności organizacyjne, projektując planszę i tworząc zasady gry. Tego typu projekty stanowią również okazję do nauki podstaw projektowania gier, rozwijając zainteresowania związane z grafiką komputerową, rysunkiem czy tworzeniem interaktywnych treści. Dla uczniów klasy VI b gra planszowa stała się doskonałym narzędziem edukacyjnym, które łączy naukę z przyjemnością.
Ewelina Królikowska
„Zielona Szkoła w Soplicowie” - Projekt 8 klasy na podstawie lektury „Pan Tadeusz”
Nowa galeria „Zielona Szkoła w Soplicowie” - Projekt 8 klasy na podstawie lektury „Pan Tadeusz” została dodana do albumu fotograficznego
23
„Zielona Szkoła w Soplicowie” - Projekt 8 klasy na podstawie lektury „Pan Tadeusz”
Uczniowie 8 klasy, w ramach lekcji języka polskiego, stworzyli niezwykły projekt – folder promujący Zieloną Szkołę, która odbyłaby się w Soplicowie- idealnym miejscu do życia i odpoczynku, znanym z lektury Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Celem projektu było połączenie wiedzy z zakresu literatury, historii i geografii, a także rozwój umiejętności pracy zespołowej i kreatywności. W swoich pracach uczniowie sięgnęli po wątki związane z naturą, tradycjami i kulturą oraz lokalnym krajobrazem, które tak dobrze zostały opisane w lekturze. Folder zawierał propozycje warsztatów związanych z polskimi zwyczajami, np. nauką tańców ludowych czy pieczeniem regionalnych potraw. Dzięki temu projektowi uczniowie nie tylko rozwijali swoją wyobraźnię, ale także lepiej zrozumieli wartość tradycji i natury, które są ważnym elementem zarówno w „Panu Tadeuszu”, jak i w życiu codziennym. Folder stworzony przez uczniów jest doskonałym przykładem tego, jak literatura może inspirować do twórczej pracy i jak można połączyć edukację z zabawą.
Ewelina Królikowska
Uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
„Dzisiaj mamy Polskę wolną i niepodległą. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą- swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.” Tymi słowami rozpoczął się uroczysty apel z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uczniowie klasy Va wraz z koleżankami i kolegami z kl. IVa zaprosili społeczność szkolną na montaż słowno-muzyczny pt. ”Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana” . Przybliżyli tło historyczne tego jakże trudnego i bolesnego dla Polski czasu, zabrali zgromadzonych w podróż po kartach naszej historii, ale także ścieżkami polskiego patriotyzmu, heroizmu, waleczności, poświęcenia i wiary w to, że Polska będzie kiedyś państwem wolnym i niepodległym. Całość przeplatała się z recytacją pięknych acz przesiąkniętych ogromnym cierpieniem utworów literackich oraz niezwykle wzruszającymi pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi zaśpiewanymi m.in. przez drużynę harcerską prowadzoną przez Panią Annę Wegner oraz kl. Ib przygotowaną przez Panią Ewę Kulczak-Leśniewską.
Tego dnia po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, jakie to szczęście móc żyć w wolnej ojczyźnie, szczególnie gdy wojna toczy się tuż obok.
Wszystkim towarzyszyło wielkie wzruszenie, bo po raz kolejny odczuliśmy, że 11 listopada to symbol niezłomności i wierności najważniejszym wartościom. To dzień, który powinien nam przypominać, iż ojczyzna znajduje się w sercu każdego polskiego patrioty, że zawsze powinniśmy pamiętać o dobroci, szlachetności, szacunku, mądrości, bo to właśnie one sprawiają, że człowiek czuje się WOLNY naprawdę!
Edyta Stachowska
Harcerski Rajd Niepodległości ,,Wierni Niepodległej” – Ostrowiec, 15-16.11.2024 r.
Nowa galeria Harcerski Rajd Niepodległości ,,Wierni Niepodległej” – Ostrowiec, 15-16.11.2024 r. została dodana do albumu fotograficznego
24
Harcerski Rajd Niepodległości ,,Wierni Niepodległej” – Ostrowiec, 15-16.11.2024 r.
W dniach 15-16 listopada 25 Drużyna Harcerska uczestniczyła w XXI Rajdzie Niepodległości Hufca ZHP Sławno „Wierni Niepodległej”, który odbył się w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu. Uroczystość rozpoczęła się uroczystym apelem, podczas którego okolicznościową gawędę wygłosił Komendant Hufca ZHP w Sławnie hm. Ryszard Sobczak. Następnym punktem uroczystości była część artystyczna przedstawiona przez harcerzy oraz zuchy i uczniów ZS im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu. Po kolacji odbyła się prezentacja zadań przedrajdowych, podczas której odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: „Jak harcerze w Polsce walczyli o niepodległość?”. Ostatnim punktem pierwszego dnia rajdu była długo wyczekiwana nocna gra terenowa „Tajemniczy Rozkaz” przygotowana przez organozatorów rajdu. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wszyscy byliśmy gotowi do działania i choć wykonanie wszystkich zadań na trasie było pełne niespodzianek i wyzwań- stanowiło prawdziwy sprawdzian wytrwałości i współpracy. Wszyscy uczestnicy rajdu wspaniale poradzili sobie z kilkukilometrową i wymagającą trasą. Sobotni poranek rozpoczęliśmy warsztatami metodycznymi. Następnie przemaszerowaliśmy na Cmentarz Komunalny w Ostrowcu, gdzie wzięliśmy udział w Apelu Poległych. Wszelkie trudy i niedogodności pogodowe wynagrodziła nam pyszna wojskowa grochówka, która czekała na nas po powrocie z cmentarza. XXI Rajd Niepodległości zakończył się apelem podsumowującym, podczas którego organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w pielęgnację tego niezwykłego patriotycznego wydarzenia, które pokazało, że wspólnie możemy pielęgnować pamięć i tradycję, pozostając wierni Niepodległej Polsce.
phm. Anna Wegner
Apel z okazji Dna Niepodległości
Nowa galeria Apel z okazji Dna Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego
120
Bieg w 106. rocznicę odzyskania niepodległości
- 1
W piątek 8 listopada 2024 roku reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w zawodach przeprowadzonych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.Maja Lasek, Wiktor Kapuściak i Tomasz Sobczak zdobywali punkty w czterech konkurencjach. Podczas 10-kilometrowego biegu w terenie leśnym mieli za zadanie odnaleźć siedemnaście lokalizacji, sprawdzić celność w rzucie granatem i strzelaniu oraz wykazać się wiedzą historyczną z okresu walki o niepodległość. Punkty przyznawane były także za dotarcie do mety w wyznaczonym czasie. Nasza drużyna wytrwale dążyła do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Rezultatem tego był zajęcie II miejsca wśród szkół podstawowych. Gratulujemy tak dużego sukcesu. Gratulacje składamy również panu Adamowi Drapale, który przygotowywał dzieci do startu.Organizatorzy zapewnili catering oraz pokaz sprzętu wojskowego. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami i medalami. Była to niezapomniana przygoda w duchu sportowej rywalizacji, wpisująca się w obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.
Legitymacje szkolne po nowemu
Od 13 lipca br. obowiązują nowe legitymacje szkolne w formie plastikowych kart ID-1 (tzw.e-legitymacje). Legitymacje będą aktualizowane co roku w sekretariacie szkoły. Zdjęcia do nowych legitymacji Rodzice będą przekazywać za pomocą aplikacji Librus. Format zdjęcia musi być taki, jak do dowodu lub paszportu:
-
aktualne;
-
kolorowe;
-
minimalnej rozdzielczości 492 x 633 pikseli;
-
w formacie .jpg lub .jpeg;
-
wykonane na jednolitym, jasnym tle o równomiernym oświetleniu, bez cieni i elementów ozdobnych, twarz skierowana na wprost.
Legitymacje papierowe wydane przed 13 lipca 2024 r. zachowują ważność do czasu ukończenia przez ucznia nauki w danej szkole podstawowej. Będą aktualizowane co roku na dotychczasowych zasadach (pieczęć szkoły).
W przypadku braku miejsca na pieczęć będzie wydawana nowa legitymacja zgodnie z obowiązującym wzorem (karta ID-1) - bez opłaty.
Nowe legitymacje uczniów klas pierwszych, duplikaty zagubionych lub zniszczonych legitymacji będą wydawane na kartach plastikowych, na pisemny wniosek rodziców (podanie o wydanie duplikatu, uiszczeniu opłaty w kwocie 9 zł w kasie szkoły bądź na konto bankowe 63 9315 0004 0021 5185 2000 0010 i przesłanie zdjęcia przez aplikację Librus, instruktażowy filmik jak dodać zdjęcie
https://www.youtube.com/watch?v=DamZWuOBDjM)
-
Klasa 8 a z wizytą w Multikinie
13.11.2024 r. klasa 8 a pod opieką Pani Eweliny Królikowskiej i Jolanty Luczkiewicz wybrała się do Multikina w Słupsku na animowaną, gejmingową wersję lektury „Quo vadis”. Film pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego wiernie i płynnie przedstawia fabułę powieści Sienkiewicza oraz odwzorowuje realia historyczne epoki. Animacja może zainspirować młodych widzów do refleksji nad historią, polityką, problemem władzy, wiarą i moralnością. Film pomaga uczniom uporządkować powieściową fabułę i zapamiętać kluczowych bohaterów. Ekranizacja lektury w nowoczesnym stylu z całą pewnością jest znakomitym przeniesieniem klasyki do współczesnego świata gier komputerowych, tak bliskiego młodemu pokoleniu.
Wyniki Szkolnego Konkursu na "Mem lekturowy"
- 1
Miło mi poinformować, że 6.11.2024 r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs na "Mem Lekturowy".
Nagrody zdobyli:
Zuzanna Przybył- 8 a
Karol Kowalczyk- 6 b
Emil Niemiec - 6 b
Wyróżnieni zostali:
Dominik Lewańczyk - 6 b
Antoni Bodegwin- 7 a
Miłosz Piaseczny - 6 b
Błażej Piaseczny- 5 a
Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękuję.
Gratuluję nagrodzonym i zapraszam do kolejnych konkursów.
Ewelina Królikowska
PRZEGLĄD PIEŚNI RELIGIJNEJ
Nowa galeria PRZEGLĄD PIEŚNI RELIGIJNEJ została dodana do albumu fotograficznego
PRZEGLĄD PIEŚNI RELIGIJNEJ
W piątek 18 października w Domu Harcerza w Sławnie odbył się Przegląd Pieśni Religijnej, który zorganizowany został w ramach XXIV Dnia Papieskiego i zarazem IV Sławieńskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Hasło tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego brzmi „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Z tej okazji na scenie w Domu Harcerza w Sławnie zaprezentowali się soliści oraz duety, a także zespoły z gromad zuchowych i drużyn harcerskich działających na terenie hufca ZHP w Sławnie. Celem tegorocznego przeglądu było promowanie piosenki religijnej, inspirowanie młodych talentów do poszukiwań artystycznych w dziedzinie muzyki oraz konfrontacja dokonań twórczych zuchów i harcerzy.
Przegląd rozpoczęto wspólnym wykonaniem „Barki” – ulubionej pieśni Jana Pawła II. Poziom artystyczny tegorocznych występów był bardzo wysoki, co potwierdził obecny podczas przeglądu proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie, która była współorganizatorem przeglądu. Naszą drużynę w kategorii duet harcerski reprezentowały: ochotniczka Roksana Lacka i ochotniczka Zofia Radowska Druhenki śpiewając piosenkę ,, Ojcze Świety naucz nas” wzorowo wywiązały się z zadania i tym samym wraz z pozostałymi wykonawcami w piękny i godny sposób upamiętniły obchodzony w ubiegłą niedzielę „Dzień Papieski”.
Drużynowa
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA w DH
Nowa galeria ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA w DH została dodana do albumu fotograficznego
15
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA w DH
Jesień, to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. W dzisiejszych czasach rzadkością jest widok dymiącego na polu ogniska z piekącymi się w nim świeżo wykopanymi ziemniakami. Aby pielęgnować ten piękny zwyczaj członkowie 25 WDH im ppor. E Gierczak oraz przyjaciele drużyny spotkali się w czwartek 17 października na placu dożynkowym w Postominie.. Święto pieczonego ziemniaka to propozycja programowa dla jednostek organizacyjnych Hufca ZHP w Sławnie. Ta jesienna terenowa zbiórka harcerska z ziemniakiem w roli głównej to stały element naszego harcerskiego planu i w tym roku miała miejsce już po raz siódmy. Dopisała nam piękna słoneczna pogoda i wyśmienite humory.
Podczas naszej ziemniaczanej zbiórki zuchy i harcerze poznali wiele ciekawostek na temat tego popularnego obecnie warzywa. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, członkowie drużyny oraz jej przyjaciele brali udział w konkursach i zawodach sportowych z udziałem ziemniaków. Jednym z nich była ziemniaczana koszykówka, czyli celowanie ziemniakami do koszyka. Następnie bieganie slalomem z ziemniakiem na drewnianej łyżce, skakanie w workach i wykonywanie pieczątek z ziemniaków.. Po ogromnej dawce pozytywnych emocji wszyscy wzięli udział w pieczeniu kiełbasek i degustacji pieczonych ziemniaków. Na zakończenie zbiórki wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki.
Do realizacji zbiórki wykorzystaliśmy środki Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych
Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności zarówno harcerskiej, szkolnej jak i lokalnej. Bardzo dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki naszym nieocenionym przyjaciołom, a przede wszystkim Paniom: Andżelice, Ani, Natalii i Joannie.
Drużynowa
Uczniowie z Postomina w Teatrze „Syrena” w Warszawie
Nowa galeria Uczniowie z Postomina w Teatrze „Syrena” w Warszawie została dodana do albumu fotograficznego
85
Uczniowie z Postomina w Teatrze „Syrena” w Warszawie
Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć styczność z kulturą. Oglądane spektakle rozwijają wyobraźnię, pozytywnie wpływają na kształtowanie osobowości, pobudzają wrażliwość oraz pokazują, że bliski kontakt z aktorem w teatrze jest o wiele bardziej wartościowy i daje znacznie więcej satysfakcji niż oglądanie spektaklu w telewizji.
Dlatego właśnie grupa teatralna „NaSto”, postanowiła odwiedzić Teatr „Syrena” w Warszawie i obejrzeć jeden z najzabawniejszych, najbardziej oryginalnych i zaskakujących musicali pt. „Rodzina Addamsów”. Ta przezabawna komedia - o najbardziej makabrycznej a jednocześnie najsympatyczniejszej rodzinie w historii kina i telewizji - wprawiła uczniów we wspaniały nastrój. Broadwayowski musical odkrył nieznane dotąd oblicze tytułowej rodzinki, która potrafi nie tylko straszyć i śmieszyć, ale też- jak się okazuje - znakomicie śpiewa i tańczy!
Spektakl został odebrany przez uczniów bardzo pozytywnie, wywołał wiele emocji i zagwarantował ogromną dawkę śmiechu. Skłonił również do głębszych przemyśleń i refleksji. Uświadomił widzom, że najważniejszą wartością jest miłość i że zawsze warto o nią walczyć!
Teatr był głównym powodem podróży do miasta stołecznego, ale nie sposób byłoby pojechać do stolicy i nie pokazać dzieciom najważniejszych miejsc Warszawy. Ponieważ aura bardzo sprzyjała, uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. Pałac Kultury i Nauki, Rynek Starego Miasta, Kolumnę Zygmunta, pomnik Syrenki Warszawskiej, Barbakan, pomnik Małego Powstańca a także grób Nieznanego Żołnierza i Pałac Prezydencki. Udało się także przespacerować przepięknymi Łazienkami Królewskimi, zwiedzić wyjątkowy Pałac na Wyspie, zobaczyć cudowne, niesforne, a zarazem urzekające wiewiórki oraz piękne pawie przechadzające się dostojnie alejkami ogrodu.
Roześmiane, przejęte buzie, impulsywne komentarze, emocje towarzyszące dzieciom, świadczą o tym, że wyjazd był po prostu „strzałem w dziesiątkę”!
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dwa dni na pobyt w stolicy, to zdecydowanie za mało. I dlatego już zaczął się rodzić w naszych głowach nowy plan… Być może uda się go w przyszłości zrealizować…
Wraz z grupą teatralną serdecznie dziękuję Pani Ewelinie Pawliniak, która zechciała towarzyszyć nam w tej niesamowitej wyprawie. Mamy nadzieję, że będzie to początek nowej teatralnej przygody.
Edyta Stachowska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie