W piątek 19 kwietnia 2024 r., w 81 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, uczniowie SP w Postominie po raz drugi uczestniczyli w Akcji Społeczno-Edukacyjnej „Żonkile" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
W tym roku do grona Ambasadorów akcji dołączyła Agnieszka Grochowska, która zapraszała do wspólnego upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania..
"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – mówiła aktorka.
W myśl hasła #Łączy nas pamięć uczniowie na lekcji techniki, lekcjach wychowawczych, lekcjach wspólnych (klasy I – III) własnoręcznieprzygotowywali papierowe żonkile, które następnie od samego rana rozdawali na terenie szkoły. Oglądano prezentację na temat wydarzeń w getcie oraz filmy na youtubie, na których ambasadorzy akcji opowiadali o swoich odczuciach oraz wspomnieniach. Natomiast uczniowie i uczennice klas 7-8 zapoznali się filmem "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall. Po projekcji filmu pracowali z kartami pracy, które były załącznikiem przesłanego scenariusza zajęć. Dowiedzieli się również dlaczego właśnie ten kwiat jest symbolem akcji.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Inny scenariusz lekcji został przygotowany w oparciu o Opowiadanie "Szuflada" Zuzanny Orlińskiej. To historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Opowiadanie przybliżyło uczniom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty. Opowiadanie w wersji audio czytał aktor Jędrzeja Fulara. Na podstawie wysłuchanego opowiadania uczniowie wykonywali różnorodne zadania i wypełniali załączone karty pracy. Dzięki uczestnictwu w akcji w ciekawy sposób mogli zapoznać się z bardzo poważnymi tematami i faktami historycznymi.
Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Przygotowali Anna Wegner i Adam Drapała