• Strona główna
  • Biblioteka szkolna w tym II półroczu będzie czynna w: Poniedziałek- 08:10-14.10 Środa- 08.00-11.00 Piątek- 07:50-13.50
  • Aktualności
          • Kolejny sukces drużyny z Postomina

          • W powiatowym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 26 kwietnia w Lejkowie, nasza drużyna zajęła I miejsce awansując tym samym do etapu wojewódzkiego.

            W  drużyny wchodzą:

            Michał Bartnik

            Jakub Domżałowicz

            Antonina Mielczarek

            Natalia Sieradzka

             

            Jednocześnie Natalia Sieradzka została laureatką rankingu indywidualnego tegoż turnieju.

                                                                                Jacek Kisielowski 

             

          • Akcja społeczno- edukacyjna "Żonkile"

          •  

            W piątek 19 kwietnia 2024 r., w 81 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, uczniowie SP w  Postominie po raz drugi uczestniczyli w Akcji Społeczno-Edukacyjnej „Żonkile" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

            W tym roku do grona Ambasadorów akcji dołączyła Agnieszka Grochowska, która zapraszała do wspólnego upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania..

            "Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – mówiła aktorka.

            W myśl hasła #Łączy nas pamięć  uczniowie  na lekcji techniki, lekcjach wychowawczych, lekcjach wspólnych (klasy I – III) własnoręcznieprzygotowywali papierowe żonkile, które następnie od samego rana rozdawali na terenie szkoły. Oglądano prezentację na temat wydarzeń w getcie oraz filmy na youtubie, na których ambasadorzy akcji opowiadali o swoich odczuciach oraz wspomnieniach. Natomiast uczniowie i uczennice klas 7-8 zapoznali się filmem "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall. Po projekcji filmu pracowali z kartami pracy, które były załącznikiem przesłanego scenariusza zajęć. Dowiedzieli się również dlaczego właśnie ten kwiat jest symbolem akcji.

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

            Inny scenariusz lekcji został przygotowany  w oparciu o Opowiadanie "Szuflada" Zuzanny Orlińskiej. To historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Opowiadanie przybliżyło uczniom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty. Opowiadanie w wersji audio czytał aktor Jędrzeja Fulara.  Na podstawie wysłuchanego opowiadania uczniowie wykonywali różnorodne zadania i wypełniali załączone karty pracy. Dzięki uczestnictwu w akcji w ciekawy sposób mogli zapoznać się z bardzo poważnymi tematami i faktami historycznymi.

            Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. 

                                                                                                Przygotowali Anna Wegner i Adam Drapała

             

             

             

          • Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym,jak co roku, dostarczył uczestnikom wielu emocji. W części  praktycznej uczniowie musieli wykazać się sprawnością fizyczną podczas pokonywania rowerowego toru przeszkód. Część teoretyczna wymagała od młodzieży znajomości przepisów ruchu drogowego. 
            Do rywalizacji w dwóch kategoriach wiekowych  przystąpiły drużyny z: Postomina, Staniewic, Pieszcza i Jarosławca. 
            Naszą szkołę reprezentowali: 
            Grupa I: Natalia Sieradzka, Antonina Mielczarek, Jakub Domżałowicz, Michał Bartnik
            Grupa II: Oskar Dziewięcki, Tomasz Sobaczak, Piotr Pomierski
            Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:
            Kategoria klas IV – VI:
            I miejsce - SP Postomino
            II miejsce -  SP Staniewice
            III miejsce - SP Pieszcz

            Kategoria klas VII – VIII:
            I miejsce - SP Jarosławiec
            II miejsce -  SP Postomino
            III miejsce  - SP Pieszcz
            IV miejsce - SP Staniewice
            W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajął Piotr Pomierski. 
            Zwycięskie drużyny z obu kategorii będą reprezentowały Gminę Postomino w kolejnym – powiatowym etapie turnieju.


                                                                                                                   Jacdk Kisielowski 

          • „Jeden z dziesięciu”

          •  

            W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny, ,,Jeden z dziesięciu'' dla uczniów klas piątych. Do konkursu przystąpiło 37 uczniów ze szkół powiatu sławieńskiego. Naszą szkołę reprezentowani uczniowie: Natalia Ciesielska i Jan Maroszek z klasy 5a oraz Maja Górnik i Emil Niemiec z klasy 5b. Na początku uczestnicy konkursu wzięli udział w turze eliminacyjnej. Zadaniem każdego z uczniów było rozwiązanie testu zawierającego 15 zadań zamkniętych. Wszyscy piątoklasiści wykazali się dużą wiedzą matematyczną i zaangażowaniem. Miło nam poinformować, że uczniowie Natalia Ciesielska i Jan Maroszek dostali do dalszego etapu do którego zakwalifikowało się 10 zawodników z największą ilością punktów. Przystąpili oni do matematycznych potyczek wzorowanych na znanym, telewizyjnym turnieju „Jeden z dziesięciu”. W czasie turnieju, pomimo ostrej rywalizacji, panowała przyjazna atmosfera.

            Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy matematycznej, a walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Wyłoniono jednak najlepszego uczestnika z najlepszych czyli tytułowego „Jednego z Dziesięciu”. Miło mi poinformować,że zwycięzcą tegorocznego konkursu został Jan Maroszek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych oraz dziękujemy wszystkim zawodnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły.

            Katarzyna Sochacka

             

          • REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

          • Na podstawie Zarządzenia Nr 20/2024 Wójta Gminy Postomino z dnia 31 stycznia 2024r. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak w Postominie informuje, że do 20 maja 2024r. trwać będzie rekrutacja uzupełniająca do oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025. Wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym oraz deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego należy składać do 20 maja 2024r. W zakładce pobieralnia na stronie internetowej szkoły  można pobrać wszystkie dokumenty niezbędne w procesie rekrutacji .

          • Ogólnopolski Program Edukacyjny MegaMisja

          • Ogólnopolski Program Edukacyjny MegaMisjaRok szkolny 2023/2024 powoli dobiega końca i tym samym kończy się udział uczniów klasy 2b w programie edukacyjnym MegaMisja organizowanym przez Fundację Orange. Nie była to jednak prosta sprawa dostać się do programu, gdyż czekała nas rekrutacja. Naszym zadaniem było wykonanie krótkiego filmiku przekonującego organizatorów konkursu, dlaczego to właśnie my powinniśmy zostać wybrani do MegaMisji. Mocno zaangażowaliśmy się w przygotowanie filmu i ...udało się!!! Zostaliśmy 1 z 140 szkół z całej Polski, które dostały się do programu. I właśnie wtedy otworzył się przed nami cyfrowy świat w formie przyjaznej zabawy w Cyfrowe Laboratorium, gdzie pomagaliśmy animowanym bohaterom Julce i Kubie złapać niesfornego Psotnika. Rozpoczęliśmy swoją przygodę z MegaMisją. Zakres tematyczny programu składał się z 10 etapów i zawartych w nich zadań, które systematycznie realizowaliśmy. Lekcje zaczynaliśmy krótką bajką, której akcja toczyła się w Cyfrowym Laboratorium, gdzie rozrabiał Psotnik. W oparciu o fabułę bajki i zawarte w niej polecenia podejmowaliśmy ciekawe wyzwania, ucząc się ważnych dla młodego internauty zasad. Pomagaliśmy naszym filmowym bohaterom naprawić szkody wyrządzone przez Psotnika, wykonując przy tym różne polecenia i ucząc się jednocześnie zasad bezpieczeństwa w sieci. A wszystko to działo się zarówno u nas w klasie, jak i na platformie MegaMisji, na której założyliśmy konto naszej szkoły i utworzyliśmy profil grupy. Nazwaliśmy się „Debeściaki". Wybraliśmy również swojego Psotnika i nadaliśmy mu imię Franek. I właśnie w ten sposób, przygoda za przygodą, przyswajaliśmy kolejne wartościowe treści dotyczące korzystania z komputera, jego obsługi, jak również wykorzystania innych mediów w sposób pożyteczny. Pomogły nam także gotowe scenariusze zajęć oraz porady ekspertów udostępnione na platformie. Pracowaliśmy zarówno w grupach, jak i indywidualnie, stale podnosząc swoje cyfrowe kompetencje oraz odkrywając dobre i bezpieczne strony technologii. Często na zajęciach szalała prawdziwa „burza mózgów” a dyskusjom nie było końca. Fabuła bajki oraz interesujące zadania, gry i zabawy bardzo nas angażowały oraz pomagały rozwijać naszą kreatywność. Powstały wspaniałe prace, ciekawe projekty, które nie tylko pomogły zdobyć i utrwalić wiedzę, ale rozwinęły również umiejętność komunikacji i współpracy w grupie. Po przeprowadzonej lekcji zdobywaliśmy punkty oraz zakładaliśmy kolejne elementy stroju naszemu Psotnikowi. Otrzymywaliśmy także małe niespodzianki z wizerunkiem naszych bohaterów oraz naklejki do otrzymanych Albumów MegaMisji. Ważną częścią każdych zajęć było złożenie relacji z przeprowadzonego zadania oraz umieszczenie zdjęć na platformie. Cieszyliśmy się bardzo, kiedy nasze posty zdobywały polubienia i sympatyczne komentarze innych użytkowników. Za aktywność w programie nasza klasa otrzymała wspaniałe nagrody, które po zakończeniu poszczególnych etapów losowała dla nas magiczna maszyna. W trakcie zajęć korzystaliśmy z dwóch tabletów. Ponadto zdobyliśmy zestawy plastyczne, książki, audiobooki, gry planszowe i zabawki edukacyjne, które zapewniły nam wspaniałą zabawę. Rok z MegaMisją w klasie 2b był pełen nowych przygód i wyzwań. Był czasem nauki i super zabawy, który dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Rozwijanie kompetencji cyfrowych to proces długi, dlatego warto go rozpocząć już od najmłodszych lat i to właśnie było możliwie dzięki udziałowi w tym programie. O MegaMisji oczywiście nie zapomnimy. Zostają z nami wspaniałe nagrody, które wykorzystujemy na zajęciach. MegaMisjo!!! dziękujemy i życzymy, aby słońce zawsze świeciło nad Cyfrowym Laboratorium.

                                                                                           Magdalena Frankowska

             

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          •  

            Uczniowie klasy IV, Vb, VII reprezentowali Szkołę Podstawową w Postominie podczas gminnych eliminacji Konkursu Recytatorskiego „Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne” organizowanego przez Bibliotekę Gminną. Prezentacje młodych recytatorów odbyły się 11 kwietnia 2024 r. w Centrum Kultury i Sportu. Łącznie wystąpiło 30 uczestników- najlepszych recytatorów z całej gminy, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji szkolnych. Wśród nich swoje interpretacje przedstawili: Wojciech Przybył, Jakub Kępa, Roksana Lacka, Miłosz Piaseczny, Wiktoria Pasternak i Zuzanna Przybył.

            Młodzi artyści musieli wyrecytować przed komisją jeden wiersz i to właśnie w nim zaprezentować swoją poetycką wrażliwość. Występy wszystkich naszych uczniów były wspaniałe!!! A oto werdykt jury:

            Roksana Lacka- LAUREATKA

            Wojciech Przybył- WYRÓŻNIENIE

            Jakub Kępa - WYRÓŻNIENIE

            Wiktoria Pasternak- WYRÓŻNIENIE

            Roksana będzie wkrótce reprezentowała szkołę i gminę na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 8 maja w Darłowskim Domu Kultury.

            Serdecznie gratuluję przepięknych prezentacji. Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie chcą być blisko „żywego słowa”, nie boją się trudnych tekstów, a traktują je jako swoiste wyzwanie. Mam nadzieję, że jest to początek ekscytującej przygody…

             

             

             

             

                                                                                                      Edyta Stachowska

             

          • Święto Chrztu Polski

          • W ramach obchodów Święta Chrztu Polski, ustanowionego przez Sejm RP 22 lutego 2019 roku, uczniowie klas 4-8 naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanych przez Panią Ewelinę Królikowską i Panią Renatę Hazy zawodach pod hasłem: „Chrzest Polski w kodach QR”. Zawody odbyły się 9.04.2024 r. i cieszyły się dużym powodzeniem, dając uczniom możliwość sprawdzenia swojej wiedzy. Zwyciężyła drużyna z klasy V a w składzie: Patrycja Piołunkowska, Julia Skrzypczyk i Maria Twarowska. Uczennice zdobyły 17 na 18 punktów. Drugie miejsce zajęły następujące drużyny: Antonina Mielczarek, i Stanisław Frankowski z klasy VI a; Kinga Kołodziej, Maja Lasek i Wiktoria Pasternak z klasy VII; Roksana Lacka, Oliwia Kijanka, Judyta Kujawa z kasy V b. W/w uczniowie zdobyli 16 na 18 punktów możliwych do zdobycia. 10.04.2024 uczniowie wzięli udział w quzie „Co wiesz o Chrzcie Polski?”. Najlepszy wynik w najkrótszym czasie uzyskały: Hania Wujke i Maria Twarowska z klasy V a. Niezwykle przydatna do rozwiązania wszystkich zadań okazała się gazetka przygotowana przez: Żanetę Sieradzką, Zuzannę Przybył i Kingę Kołodziej.  Uczniowie byli aktywnie zaangażowani w zdobywani potrzebnych informacji oraz w ciekawy sposób uczcili ważną dla naszej historii datę.

                                                                                    Ewelina Królikowska i Renata Hazy 

          • Wizyta w teatrze

          • „Teatr to magia, która potrafi przenieść nas w inne światy i rzeczywistość”. Dnia 10.04.20024 r. uczniowie klas VI a, VII a i VIII a wraz z opiekunkami: Panią Eweliną Królikowską, Panią Karoliną- Suchańską – Walczak oraz Panią Katarzyną Sochacką wybrali się do Nowego Teatru w Słupsku na przedstawienie pt.: Zemsta”.  Sztuka ta jest jednym z najbardziej znanych dzieł Aleksandra Fredry, zaliczanym do kanonu polskiej literatury dramatycznej. Uczniowie uwrażliwiali się na piękno i estetykę żywego słowa, podziwiali pracę wszystkich osób pracujących w teatrze, nie tylko aktorów. Dla uczniów klasy VIII była to świetna okazja do przypomnienia sobie treści lektury obowiązkowej na czekający ich egzamin. Dla wszystkich była to niezwykła uczta dla ducha.

            Ewelina Królikowska 

          • Lektura na koszulce

          • Lektura na koszulce- w ten sposób uczniowie klasy 7 a pod okiem Pani Eweliny Królikowskiej podsumowali cykl lekcji poświęconych książce pt." Mały Książę". Każdy z ogromnym zaangażowaniem projektował własną koszulkę, na której znalazły się elementy świata przedstawionego oraz cytaty zaczerpnięte z lektury. Uczniowie podczas wykonywania tego zadania wykazali się nie lada kreatywnością, tworząc oryginalną kolekcję t-shirtów i kubków z wyjątkowymi grafikami. Projektanci mody są wśród nas. Z wielką nadzieją czekamy na wyjątkową kolekcję ubrań, zaprojektowaną przez naszych uczniów, do kupienia w sklepach.

                                                                         Ewelina Królikowska 

          • Mały Konkurs Recytatorski

          •  

            Uczeń kl. IV Wojciech Przybył reprezentował Szkołę Podstawową im. E. Gierczak w Postominie oraz naszą gminę podczas powiatowych eliminacji Małego Konkursu Recytatorskiego w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego, który odbył się 5 kwietnia w Sławieńskim Domu Kultury.

            Tego dnia na scenie zaprezentowało się 22 najlepszych recytatorów z  powiatu sławieńskiego. Było to piękne wydarzenie, podczas którego można było posłuchać zabawnych, a czasem bardzo poważnych prezentacji.

            Niewątpliwie była to uczta duchowa, na której wspaniale zaprezentował się nasz uczeń. Jestem bardzo dumna i wiem, że dla Wojciecha jest to dopiero początek cudownej przygody z literaturą. Serdecznie gratuluję pięknego wystąpienia. 

             

             

                                                                                                  Edyta Stachowska

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Postominie
      • +48 59 810 85 21
      • Postomino 15a 76-113 Postomino Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych