• Strona główna
  • Biblioteka szkolna w tym II półroczu będzie czynna w: Poniedziałek- 08:10-14.10 Środa- 08.00-11.00 Piątek- 07:50-13.50
  • Aktualności
          • ZAGRAJMY W LEKTURĘ – PROJEKT KLASY VII A

          • Czytanie książek, a już szczególnie lektur szkolnych,  nie dla wszystkich wiąże się z przyjemnością. Dla niektórych to przykry obowiązek. Jak więc zmobilizować uczniów do zapoznania się z lekturami i wykonania związanych z nimi zadań? Można np. wykorzystać gry planszowe, ale nie te gotowe. Najlepiej jak uczniowie  sami je dla siebie przygotują.

            Uczniowie klasy VII a pod okiem nauczycielki języka polskiego Pani Eweliny Królikowskiej tworzyli  swoje wersje gry do lektury „Zemsta” Aleksandra Fredry.  Wszyscy niezwykle  zaangażowali się w projekt, stworzyli plansze do gier, karty, opracowali instrukcję i legendę, a nawet przygotowali kostki i pionki do gry (wykorzystując przy tym  umiejętności matematyczne i plastyczne). Królowały gry oparte na zasadach Monopoly, Chińczyka, ale również i  Milionerów. Podsumowaniem była szczegółowa prezentacja kreatywnych wytworów uczniów. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z takich zajęć, gdyż jest to niebanalny sposób powtarzania treści lektur, który poza poszerzeniem wiedzy, uczy również aktywnych form spędzania wolnego czasu i zdrowej rywalizacji. Przygotowane przez uczniów planszówki były bardzo pomysłowe, dopracowane pod względem strategicznym i estetycznym.  

            Takie metody jak grywalizacja, to ciekawa alternatywa dla klasycznych sposobów zwiększania wiedzy i rozwijania umiejętności. A najważniejsze, że uczniom też się podobało. Pomimo tego, że „istota gry” nadal pozostaje lekturą szkolną, ale jej omawianie nie musi być nudne.

            Wykonując ten projekt, uczniowie zrealizowali również jeden z punktów z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

             

            Ewelina Królikowska

          • „LEKTURA W PUDEŁKU”- projekt klasy V b

          • Co zrobić, by uczniowie zaczęli czytać książki? Sposobów jest wiele. Jednym z nich może być projekt LEKTURA W PUDEŁKU. Bynajmniej nie chodzi o to, że skoro leży zamknięta, to nie trzeba jej już czytać ;-)

            Przekonali się o tym uczniowie klasy V b , którzy pod okiem nauczycielki języka polskiego Pani Eweliny Królikowskiej najpierw przeczytali lekturę "Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, a następnie stworzyli alternatywną rzeczywistość zamkniętą w pudełku po butach. Miały się w nim znaleźć przedmioty, zdjęcia, rysunki itp. nawiązujące do treści książki. Do wykonania tego zadania nie wystarczy samo streszczenie, ponieważ  nie sprawi, że uczeń będzie wiedział, jakie „skarby” łączące się z treścią lektury powinny się znaleźć w owym tajemniczym pudełku. Prezentacja poszczególnych przedmiotów odbywała się na środku sali. Należało zadbać o poprawność swojej wypowiedzi, rozbudować ją, unikać powtórzeń, wykazać się pomysłowością, udowodnić, że zna się treść książki. Uczniowie trenowali również umiejętność argumentowania, publicznych wystąpień, pokonywania  stresu, a przede wszystkim doszli do wniosku, że czytanie książek może być świetną i kreatywną zabawą.

            Wykonując to zadanie, uczniowie zrealizowali również jeden z punktów z Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0.

             

             

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej   im. ppor.  Emilii Gierczak w Postominie  przygotowali dla swoich nauczycieli przedstawienie pt. „Co to jest szkoła?”. Młodzi ludzie spotykali się przez kilka tygodni, analizowali- przygotowany przez wychowawczynię- scenariusz, kreowali postaci  i ćwiczyli grę aktorską. Owoce ich pracy można było zobaczyć podczas uroczystego apelu 13.10.2023r.

            Przedstawienie ukazywało lekcję, podczas której uczniowie starali się wytłumaczyć swojemu nauczycielowi, w którego wcielił jeden z czwartoklasistów, czym tak naprawdę jest szkoła widziana oczami uczniów. W trakcie inscenizacji można było usłyszeć o kolejnych szczeblach „pedagogicznej drabiny”, a także poznać bliżej portrety psychologiczne poszczególnych osób, które składają się na szkolną społeczność- dyrektora, nauczyciela, sekretarki, księgowej, kasjerki, kucharki, woźnego, „ekipy sprzątającej” i- najbardziej umordowanego osobnika, który stoi na końcu tegoż łańcucha- ucznia.

            Zabawne testy, swoboda wypowiedzi uczniów oraz ich aktorska gra spotkały się z burzą braw oraz gromkim śmiechem oglądających.

            Występ zakończył się pokrzepiającą piosenką, dedykowaną wszystkim pracownikom szkoły, którzy nie mają łatwego zadania, ucząc i wychowując młodych ludzi.

            Na zakończenie uczniowie wręczyli zaproszonym gościom, Pani dyrektor, nauczycielom oraz pracownikom szkoły przygotowane wcześniej upominki.

             

                                                                                                                       Edyta Stachowska

             

             

             

             

             

             

          • Wizyta uczniów w Teatrze Tęcza

          • 11 października 2023 roku uczniowie klas VI a, VI b oraz VII a  pod opieką pań: Edyty Zosiuk, Eweliny Królikowskiej oraz Jolanty Luczkiewicz mieli możliwość wyjazdu do Teatru Tęcza w Słupsku na przedstawienie „Niekończąca się historia”. Poznaliśmy historię 9-letniego Bastiana, który podąża śladami książkowego bohatera Atreju, wraz z którym musi stawić czoła niebezpieczeństwu, rozpaczy i strachom czyhającym na niego w bezkresnym królestwie Fantazjany. W jego rękach leży przyszłość krainy, którą włada Dziecięca Cesarzowa. Ta mądra, wzruszająca,  niezwykła i  wielowątkowa  sztuka o relacjach z bliskimi, utracie, samotności, o depresji, o sile wyobraźni, która pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile i po prostu o dobrej literaturze i czytelnictwie spodobała się wszystkim. Po spektaklu uczniowie mieli spotkanie z pedagogiem teatralnym i mogli swobodnie wypowiedzieć się na temat swoich wrażeń z przedstawienia.

                                                                                                               Ewelina Królikowska

          •  W HARCERSKIM KRĘGU - HARCERSKI START HUFCA

          • 29 września br. gromady, drużyny i kręgi instruktorskie Hufca ZHP Sławno zainaugurowały kolejny rok harcerskiej służby. Uroczysta zbiórka odbyła się na placu ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i rozpoczęto ją apelem, podczas którego złożono meldunek o gotowości do pracy w nowym roku szkolnym i odczytano okolicznościowy rozkaz specjalny Komendanta Hufca. Druh hm. Ryszard Sobczak wygłosił okolicznościową gawędę, dziękując wszystkim za ogromne zaangażowanie w realizację zadań programowo-kształceniowych i podziękował wszystkim nie tylko za udział w spotkaniu, ale przede wszystkim za zaangażowanie w krzewieniu idei skautowych i pracę służącą rozwojowi hufca oraz całego Związku Harcerstwa Polskiego. Następnie uczestnicy zbiórki przemaszerowali na cmentarz komunalny, gdzie w asyście pocztu sztandarowego pod obeliskiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w 1939 r. harcerzy – obrońców Grodna złożono wiązankę kwiatów jako symbol pamięci o bohaterach sprzed osiemdziesięciu czterech lat. Po ceremonii zuchy i harcerze udali się do Domu Harcerza na podsumowanie zbiórki i ciepły posiłek w postaci pysznej grochówki. Harcerski Start ,, W harcerskim kręgu’’ to kolejny już projekt wychowawczy Hufca ZHP Sławno zrealizowany w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności.Jego podstawowym założeniem oprócz inauguracji roku harcerskiego, było zachęcenie zuchów, harcerzy i instruktorów do upowszechniania oraz pielęgnowania dziedzictwa harcerskiego, a także promowanie służby i działań członków ZHP wśród lokalnej społeczności, a przy okazji również integracja jednostek funkcjonujących w różnych miejscowościach sławieńskiego powiatu.

                       Drużynowa Anna Wegner

          • ,,EkoStart 2023’’

          • 21 września harcerze z 25 WDH realizowali hufcową propozycję programową związaną z międzynarodową akcją „Sprzątanie świata 2023” organizowaną w tym roku pod hasłem ,,Sprzątanie świata łączy ludzi’’.  Celem akcji było  promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. W ramach realizowanej akcji nasi harcerze porządkowali teren wokół jeziora w Pieńkowie. Nasza eko-zbiórka oprócz swojego głównego założenia, była świetną formą integracji i poznania nowych członków drużyny, którzy swoją przygodę z harcerstwem rozpoczęli właśnie EkoStartem.

            Drużynowa  Anna Wegner

             

          • PIERWSZY WSPÓLNY WYJAZD

          •  

                        Wrzesień, dla większości uczniów, jest miesiącem „potwornym”, bo to zwiastun końca wakacji, ciężkiej pracy i perspektywy, że do zasłużonego odpoczynku jeszcze wiele miesięcy.

            Można jednak ten uczniowski ból odrobinę złagodzić, proponując uczniom nieco inną formę edukacji- edukacji przez zabawę. Z takiej możliwości skorzystali uczniowie kl. IV, którzy zostali zaproszeni przez swoją wychowawczynię na „biwak” integracyjny.

            Dzięki uprzejmości dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Postominie pana Marka Leśniewskiego młodzi ludzie mogli spędzić dwa wspaniałe dni w ośrodku „Przywodny”                    w Jarosławcu.

            Ponieważ piękna aura dopisała, mogliśmy pospacerować brzegiem Bałtyku, pobawić się w złocistym nadmorskim piasku, nawet pomoczyć nogi, by po raz kolejny stwierdzić, że woda w morzu wcale nie jest zimna. Wieczorem zasiedliśmy przy ognisku, piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy stare polskie piosenki. Co niektórzy nawet odważyli się popisać swoimi tanecznymi umiejętnościami. Było bardzo intensywnie i wesoło.

            Wspólne spędzenie czasu okazało się wspaniałą lekcją wychowawczą. Mieliśmy okazję spojrzeć na siebie z innej perspektywy, dostrzec swoje wady i zalety, przeanalizować różne zachowania i wyciągnąć wnioski. Ten pierwszy wyjazd będzie na pewno początkiem pięknej przygody…

            Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, a w szczególności Pani Magdalenie Sikorze za dzielne wspieranie mnie podczas wyjazdu, profesjonalną opiekę nad dziećmi i wyrozumiałość oraz Wam Drodzy Uczniowie za to, że przy Was nie miałam szansy się nudzić, że miło spędziłam czas, ale przede wszystkim za to, że mogłam Was bliżej poznać.

             

             

                                                                                                                   Edyta Stachowska

             

             

             

             

             

          • ZDOBYLIŚMY NAGRODĘ W MEGAMISJI

          • Uczniowie klasy 2a i 2b zdobyli nagrodę w programie MegaMisja. Realizowany jest w szkole Ogólnopolski Program MegaMisja Fundacji Orange. Jest to program, który pomaga dzieciom odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko to w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają anonimowym bohaterom złapać Psotnika. Nagrodę, którą otrzymaliśmy to przybory plastyczne. Uczniowie osiągneli ten sukces dzięki zaangażowaniu w projekt. Bardzo się cieszymy i gratulujemy.

            Magdalena Frankowska 

          • DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 8a

          • Dzień Chłopaka w klasie 8a był okazją do wspólnej zabawy. O wszystko zadbały dziewczęta i wychowawczyni. Na początek było przekazanie serdecznych życzeń dla klasowych PRZYSTOJNIAKÓW,  następnie słodki poczęstunek – domowe ciasto i babeczki. Później  dziewczęta zorganizowały kolejną niespodziankę – konkursy. Chłopcy bardzo się starali, aby każde zadanie konkursowe wykonać wzorowo. Najtrudniejszym zadaniem dla chłopców było zapleść długie włosy w warkocz. Najlepiej czesać, układać i zaplatać  dziewczęce długie włosy potrafił  Oskar. W nagrodę za zaangażowanie w konkursach klasowi ulubieńcy otrzymali słodycze.

            Dzień Chłopaka w klasie ósmej był bardzo wesoły i stał się okazją do wspólnej zabawy.

            Jeszcze raz składamy WSZYSTKIM CHŁOPCOM najlepsze życzenia z okazji ich święta

            .

                                                                                   Ósmoklasistki z wychowawczynią

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Postominie
      • +48 59 810 85 21
      • Postomino 15a 76-113 Postomino Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych