Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Wykorzystując piękne promienie wrześniowego słońca, uczniowie klasy VI a wraz z nauczycielką języka polskiego Panią Eweliną Królikowską postanowili opuścić klasę i przenieść lekcję pod przyszkolną czereśnię. Na łonie natury w kapeluszach na głowach uczniowie urządzili sobie sesję czytelniczą. A co czytaliśmy? W związku z tym, iż w tym roku w 12. odsłonie Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej zaproponowano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, postanowiliśmy zgłębić jej fragmenty. Poznaliśmy folklor i szlacheckie zwyczaje, historię Rzeczypospolitej oraz Legendę o Janie i Cecylii, tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy.
Wcześniej uczniowie zapoznali się z gazetką przygotowaną przez Panią Ewelinę Królikowską oraz własnoręcznie wykonanym plakatem ich starszej koleżanki Zuzanny Przybył z klasy VII a. Wbrew pozorom dość trudna tematyka niezwykle wciągnęła uczniów, którzy nie mogli oderwać się od książek, a przy okazji zrealizowali jedno z zadań zapisanych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.
Ewelina Królikowska