Możliwość uzależnienia się od hazardu dzieci i młodzieży jest coraz większym zagrożeniem. Dlatego Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa podjęły decyzję o kontynuowaniu akcji edukacyjnej „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”.
Celem działań edukacyjnych jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w Internecie, podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń, jakie niesie hazard oraz uświadomienie im skutków uzależnień od hazardu.
W naszej szkole zajęcia prowadzone były przez pracowników i funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej w Koszalinie w dniach 24-25.11.2021. Grupą docelową akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” byli uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej w Postominie.
Warto wiedzieć, że:
- hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych.
- nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych gier w internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier,
- witryny internetowe oferują mnóstwo różnych gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.