By słowo PATRIOTYZM na nowo ożyło...
Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze, które niosą wolność. Recytacja z sercem i muzyką” był niezwykłą lekcją patriotyzmu, wrażliwości i pamięci o historii naszej Ojczyzny. W atmosferze skupienia, wzruszenia i pięknej muzyki młodzi recytatorzy poruszyli serca, obudzili refleksje i przypomnieli o wartościach najważniejszych dla każdego Polaka. Zabrali wszystkich w wyjątkową podróż, gdzie trudne i bolesne dzieje Polski głęboko naznaczyły serca ludzi, przez lata walczących o wolność i niezależność Ojczyzny. To właśnie w tych dramatycznych chwilach powstawały utwory pełne bólu, tęsknoty, cierpienia, ale również nadziei i bezgranicznej miłości do kraju. Poezja patriotyczna stała się głosem narodu - głosem odwagi, pamięci i wiary w lepsze jutro.
Podczas konkursu, który odbył się 15 maja w Szkole Podstawowej im. ppor. E. Gierczak w Postominie mogliśmy usłyszeć niezwykle poruszające interpretacje młodych artystów. Sala polonistyczna zamieniła się w wyjątkową przestrzeń- pełną zadumy i emocji. Na tle symbolicznej biało-czerwonej flagi oraz patriotycznej dekoracji stanęli młodzi recytatorzy - dumni, przejęci i doskonale przygotowani. I wtedy wybrzmiało słowo…
Słowo piękne, subtelne, a jednocześnie pełne bólu i miłości do Ojczyzny. Towarzyszyła mu muzyka poważna, która niczym delikatny rytm kołysała poetyckie wersy, nadając prezentacjom jeszcze głębszy wymiar. W tym dniu słowo „patriotyzm” na nowo ożyło — nie tylko w recytowanych utworach i muzyce, lecz także w sercach wszystkich obecnych na sali.
Piękno interpretacji, wyjątkowa wrażliwość uczestników oraz dojrzałość artystyczna sprawiły, że był to dzień naprawdę niezwykły i pełen niezapomnianych emocji.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Uczestnikom konkursu. Dziękujemy za odwagę, zaangażowanie oraz ogrom serca włożony w każdą prezentację. Jesteście młodymi ludźmi o wyjątkowej wrażliwości i pięknych sercach.
Szczególne gratulacje kierujemy do Laureatów konkursu. Wasze interpretacje zachwyciły godnością, autentycznym wzruszeniem i niezwykłym pięknem artystycznego przekazu.
Młodsi recytatorzy:
I MIEJSCE- HANNA MŁOCICKA- RAK SP w Staniewicach
II MIEJSCE- WOJCIECH PRZYBYŁ SP w Postominie
III MIEJSCE- NIKODEM KAPUŚCIAK SP w Postominie
Starsi recytatorzy:
I MIEJSCE- JAN MAROSZEK SP w Postominie
II MIEJSCE- NATALIA CIESIELSKA SP w Postominie
III MIEJSCE- ROKSANA LACKA SP w Staniewicach
Dziękujemy za tę wyjątkową podróż przez poezję, historię i emocje.
Serdeczne podziękowania kierujemy także do Szanownej Komisji- Pani Jadwigi Michalak, Pani Krystyny Lupy oraz Pani Katarzyny Grygorcewicz, która dała się ponieść pięknu i zmierzyła z niezwykle trudnym zadaniem.
Mamy nadzieję, że Gminny Konkurs Recytatorski " Wiersze, które niosą wolność " stał się okazją do poznania i pokochania przepięknej, głębokiej i jakże wyjątkowej poezji patriotycznej.
Ewelina Pawliniak
Edyta Stachowska